JARO
21.03.2011 10:50
Jaro je tady už oficálně a za tejden se změní čas na letní

JARO
21.03.2010 12:09
Jaro je tady už oficálně a za tejden se změní čas na letní.

Fokty z Dubínka
20.03.2010 23:38
Na žádost dávám k dispozici dnešní fota a fota z brigádničení na Dead Bull trailu ke stažení tady

RETRO race
25.01.2010 09:26
Včera proběhla zajímvá akce od kluků z FRbikes. Spíše než o závod šlo povbavení se z toho včem a na čem se dřív jezdilo. Během týdne zveřejním fotky

720.cz FR Bikes ET Bikez.com dolekopcom marzocchi

MKP výpočty

Po dlouhý době mám něco zajímavého na web. Ne že by mě ježdění na kole snad přestalo bavit, ale abych se ve škole nemrcasil o rok více něž bych měl tak radši zabírám letos a nějký ten víkend obětuju. Většinový názor, že škola je na prd a že se tam nenaučím nic užitečnýho a že nejlepší je to obejít tahákama, chodit jen na zkoušky, nesdílím a na mojich pracech je to snad vidět.

To co bych rád ukázal je pevnostní a tuhostní výpočet rámu Phoenix 07 metodou konečných prvků (finite elemets method = FEM). Tato metoda spočívá v tom, že se počítaný objekt namodeluje v nějakem lepším CAD systému, rozumně zjednoduší (např. symetrické součásti se symetrickým zatížením), zadefinují se okrajové podmínky (zatížení silami, talky a momenty a uložení posuvné, rotační, jiné). Celý model se zasíťuje vhodnými elementy přiřadí se materiálové vlastnosti (modul pružnosti v tahu, poissovo konstanta, popř. směr anizotropie a jiné). No a když se rozumně zadají kritéria pro řešič může se spustit výpočet. Počítač dostane za úkol řešit úlohu několika tísíc rovnic o neěkolika tisících neznámých a pochvilce (někdy to může být i několik hodin či dní pokud zrovna nevlasníte superpočítač). Pokud se chcete dozvědět více tak Tady! (pouze v angličtině do češtiny se nikdo beztak neotravoval překládat jak články tak moderní FEM softvare)

CAD model specielně zjednodušený pro výpočet Detail zasíťování řídítek Schwert tetraedry

Výsledky analýzy se dají zoobrazit jako barevné 3D modely kde barevná škála odpovídá redukovanému napětí, průhybu, nebo čemukoli jinému co si zvolíte. Jedna z nejdůležitějších úkolů konstruktéra je potom tyto výsledky zodpověně vyhodnotit a stanovit zda je nutno analýzu udělat znova a přeněji, nebo jesli je nutné konstrukci předělat protože neodpovídá požadavků, nebo jesli konstruce vyhovuje "nepraske"(lidově řečeno), ale nemusí se jednat pouze o pevnost konstrukce či časovou pevnost, protože tuhost součásti, její vlastní frekvence, hmotnost, a mnoho dalších jiných věcí souvisí ať chceme nebo nechceme. Samozřejmě že zjednodušení obecně modelu vnáší do výpočtu chybu, numerická chyba je nedílnou součástí každé numerické metody, jemom tím chci říct že obrazovka snese všechno možný, ale vyvodit z výsledků závěry to je umění(a zodpovědnost). A to nejdůležitější na konec když se konstrukce odsouhlasí jako vyhojující tak se to stvrdí podpisem.

Napěťová analýza rámu Phoenix 07 Deformace rámu (zvětšeno)

Taková hra na záveř co jsme si měli možnost zahrát na hodinách matematiky o zápočtových písemkách: Pokud si myslíte, že jse napsali písemku bezchybně (čož se od konstrutérů očekává že nebudou při svých výpočtech chybovat) pod písemku se podepište. Nevyskytne-li se chyba dostanete o 1bod navíc než je maximum, v opačném případě se všechny dosažené body nulují. Doporučuji vyzkoušet, aby nebyla při matematice taková nuda :-).

Detail průběh napětí na kritických místech Deformace rámu při bočním zatížení (zvětšeno)

od: Milada - Ahoj03.06.2009 08:49
Ahoj Kájo, to je docela machrovinka, to co děláš, moc se mi to líbí. At se ti daří ve škole, čau M.
aWebdesign - Martin Bulán 2009